» Strona główna » Zanim kupisz przeczytaj » mapa serwisu » kontakt » GALERIA BASENÓW
  » Baseny naziemne » Akcesoria basenowe » Chemia basenowa » Prysznice i natryski » Solary  

SOLARY BASENOWE


ZESTAW SOLARNY DO OGRZEWANIA BASENÓW TOI

Jak działa ogrzewanie basenu

Gdy korzystasz ze swojej pompy basenowej, woda jest automatycznie pompowana przez kolektory słoneczne.
Słońce świecąc na kolektor, ogrzewa wodę, która przez niego przepływa.
Ogrzana woda powraca do basenu poprzez przewody powrotne.
Możesz cieszyć się własnym, ogrzewanym basenem bez dodatkowych opłat za energię

Dlaczego ogrzewanie słoneczne

Woda ogrzewa się przepływając przez rurki w kolektorach.
Rurki i ich gęste ułożenie powodują zatrzymanie ciepła i promieni słonecznych w czasie, gdy słońce przemieszcza się po nieboskłonie. Wykonane z odpornego polipropylenu kolektory są odporne na rdzę, korozję i kamień. Oprócz tego kolektor można odwrócić na drugą stronę.

Więcej informacji o Zestawie solarnym TOI w serwisie http://www.tapis.pl/baseny/solary/



SYSTEM KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH (SOLARY)

POLECAMY
Solar Sun Rings

Codzienny sposób spędzania wolnego czasu i rekreacji zmienia się, planuje się go bardziej indywidualnie, coraz bardziej


docenia się własny dom i ogród. Nie wyjeżdżając z domu można byłoby zażywać kąpieli we własnym basenie - gdyby nie ta zmienna środkowoeuropejska pogoda.

Kolektory słoneczne uniezależniają nas od tego i utrzymują stałą temperaturę wody w basenie na przyjemnym poziomie 24 °C do 29 °C, nawet przy zachmurzonym niebie.


W oparciu o liczne doświadczenia - już w 1979 roku opracowano konstrukcję i rozpoczęto produkcję systemów ogrzewania wody basenów kąpielowych z wykorzystaniem energii słonecznej - stworzono szczególnie elastyczny i estetyczny, wysokiej jakości system kolektorów słonecznych SUNNY FLEX.

ELASTYCZNY MATERIAŁ - ELASTYCZNE PROPORCJE

Obecnie działa on w wielu tysiącach egzemplarzy europejskich prywatnych oraz
komunalnych dachach.

 

DLA ŻADNEGO BASENU NIE JEST ZA DUŻY, DLA ŻADNEGO ODKRYTEGO KĄPIELISKA - ZA MAŁY.


W licznych komunalnych kąpieliskach odkrytych dzięki zastosowaniu ogrzewania słonecznego oszczędza się energię i żywą gotówkę.

ZALETY NA PIERWSZY RZUT OKA

  • Minimalny opór przepływu, stąd optymalna sprawność.
  • Wysokogatunkowa guma EPDM jest bardzo odporna na promieniowanie ultrafioletowe i na warunki atmosferyczne.
  • Maksymalna powierzchnia czynna dzięki profilowi rurowemu.
  • Bezproblemowy montaż przez przyklejanie specjalnym klejem.
  • Pasy kolektorów zapewniają harmonijny wygląd całości.
  • Szerokość pasów kolektorów dopasowana jest perfekcyjnie do wszystkich popularnych form dachówek.
  • Elementy dystansowe zapobiegają przesuwaniu się w czasie montażu.
  • Długa żywotność kolektorów jest efektem wysokiej jakości.
  • Jednolita powierzchnia jest bardzo estetyczna.
  • Szybka amortyzacja.
  • Przyjazny dla środowiska, przyczynia się do redukcji emisji CO2.
  • Nadaje się do recyklingu.




MATERIAŁ




Guma EPDM odznacza się dużą elastycznością i długą żywotnością. Jest odporna na promienie słoneczne i nawet po latach na dachu wygląda tak samo. EPDM jest kauczukiem syntetycznym (monomerem etylenopropylenowym) i bez trudu znosi mroźne i śnieżne zimy.

Mimo wybitnych właściwości materiału i tu istnieją naturalne granice. Nadmierna zawartość chloru lub kwasu mogą zaszkodzić temu materiałowi. Dlatego też punkty dozowania chemikalii powinny znajdować się za powrotem wody ogrzanej z kolektora.

Kolektor można dopasować do dowolnego kształtu dachu, nawet konstrukcyjnie niezwykłe rozwiązania - jak montaż na skarpie (patrz zdjęcie obok) - nie stanowią problemu dla systemu SUNNY FLEX.

 

 

DANE TECHNICZNE WG DIN 7863 DOTYCZĄCE GUMY EPDM KOLEKTORÓW

1. Twardość: 69 Shore A
2. Wytrzymałość na rozciąganie: 10,3 MPa
3. Wydłużenie względne przy zerwaniu: 233 %
4. Wskaźnik wytrzymałości na odkształcenie przy ściskaniu: a) (22 h/100 °C) 14% b) (22 h/-25 °C) 74%
5. Starzenie termiczne (7 dni 100 °C):
     a) zmiana twardości: 71 Shore A
     b) zmiana wytrzymałości na rozciąganie: 1 0,7 Mpa
     c) zmiana wydłużenia: 2 1 5%
6. Oddziaływanie zimna (7 dni -10 °C): a) zmiana twardości 77 Shore A
7. Ozonoodporność (55 pphm 20% 4 dni 40 °C): a) stopień spękania: 0 (bez spękań)

Dzienne światło w Europie Środkowej to często mieszanina światła rozproszonego i ukośnie padających promieni słonecznych. W takiej sytuacji profil nasz ma tę zaletę, że daje znacznie wyższy uzysk energii, gdyż powierzchnia - półkole przy półkolu - ma teoretycznie powierzchnię 7t/2 = 1,57 - razy większą niż kolektor płaski. W praktyce wartość ta jest nieznacznie mniejsza, gdyż trzeba odjąć grubość ścianki poszczególnych rurek.

Na rynku znajdują się też kolektory z przerwami między poszczególnymi rurkami. Logicznie rzecz biorąc jest to utracona przestrzeń, gdyż przerwy te nie mogą służyć do podgrzewania wody.

PROMIENIOWANIE ROZPROSZONE
jest wykorzystywane w maksymalnym stopniu, ponieważ powierzchnia kolektora SUNNY FLEX jest znacznie większa od tej samej wielkości kolektora o płaskiej powierzchni.

PROMIENIOWANIE BEZPOŚREDNIE
słońca może być pochłaniane bez przeszkód przez rurki kolektora prawie niezależnie od kąta padania promieni słonecznych i oddawane przepływającej wewnątrz wodzie z basenu.
ODBITA ENERGIA SŁONECZNA
natrafia z reguły na jedną lub drugą sąsiednią rurkę kolektora i jest także wykorzystywana.

 

Wybitne właściwości naszego kolektora słonecznego potwierdzane są przez bezstronne testy CEC (Commission of European Communities Joint Research Centrę), FSEC (Florida Solar Energy Center), eir (Konfederacyjny Instytut Badań nad Reaktorami) oraz ZTL (Centralne Szwajcarskie Technikum w Lucernie).

 

 

 

 

 

KOLEKTOR

Kolektory słoneczne to pasy o szerokości 31 cm z odcinkami rur zbiorczych (szerokości 35,6 cm). Rury zbiorcze są potem na dachu sklejane ze sobą.

WRAŻLIWOŚĆ NA WIATR
Profilowana powierzchnia naszych kolektorów daje minimalne straty energii przez chłodzenie wiatrem
(duży współczynnik tarcia powietrza).

 

 

 

 

POWIERZCHNIA KOLEKTORA
W Europie środkowej powierzchnia kolektora winna w przybliżeniu odpowiadać powierzchni wody w basenie.
Jeśli basen posiada przykrycie termiczne, zapobiegające przed utratą ciepła, potrzebną powierzchnię kolektora można zredukować do 60% powierzchni wody.




Razem z kolektorami dostarczane są pasy maskujące przerwy pomiędzy rzędami kolektorów. Zapewnia to jednolity wygląd powierzchni dachu.

Przy rezygnacji z pasów maskujących (zdjęcie z prawej) widok powierzchni dachu zajętej przez kolektory sprawia lżejsze wrażenie.


Pasy kolektorów pasują dokładnie do rzędów dachówek i przyklejane są wprost do nich oryginalnym klejem SUNNY-FLEX Klebe-Mastic. Ten sposób montażu jest prosty i pewny w porównaniu z innymi metodami mocowania kolektorów.


MONTAŻ

W ostatnich latach nastąpił znaczny postęp w rozwoju nowych rodzajów klejów. We współpracy z renomowanymi producentami klejów możemy dziś zaoferować znakomity klej Klebe-Mastic do mocowania systemów słonecznych.

Oryginalny klej SUNNY-FLEX Klebe-Mastic pewnie trzyma system kolektorów słonecznych na dachu i tylko w przypadkach ekstremalnie narażonych na wiatr musi być dodatkowo mocowany.

Aby zagwarantować pełne opróżnienie systemu z wody nawet przy mało pochylonym dachu albo niedokładnym ułożeniu kolektorów SUNNY FLEX, zalecamy zainstalowanie zestawu opróżniającego.


System SUNNY FLEX jest jedynym systemem, który uwzględnia uskok dachówek. Dzięki temu jest zapewniona pełna swoboda w doborze pokrycia dachowego.



Samoprzylepne elementy dystansowe między pasami kolektorów zapobiegają przesunięciom w czasie montażu.

 

DZIAŁANIE

System kolektorów słonecznych z reguły wpinany jest w istniejący obieg filtrowania wody. Pompa obiegowa układu filtrowania pracuje wtedy jednocześnie dla systemu słonecznego. W istniejącym rurociągu wody obiegowej instalowany jest zawór kulowy z napędem elektrycznym. Przed tym zaworem należy zamontować trójnik doprowadzający wodę do kolektora.
Za zaworem należy zamontować drugi trójnik, którym woda powraca do obiegu. Zawór sterowany jest przez elektroniczny układ regulacji temperatury. Otrzymuje on sygnały od czujnika temperatury umieszczonego na kolektorze (czujnik słoneczny) oraz od czujnika temperatury wody (czujnik wodny), umieszczonego w rurociągu wody obiegowej.

Jeśli układ regulacji temperatury stwierdzi wyższą temperaturę kolektora od temperatury wody w basenie, wówczas powoduje zamknięcie zaworu i wymuszenie obiegu wody przez kolektor. Po ogrzaniu w kolektorze woda płynie przez rurę zbiorczą z powrotem do basenu. Najczęściej nie powstają żadne dodatkowe koszty energii elektrycznej, gdyż system słoneczny zasilany jest przez i tak pracującą pompę obiegową.

 

STEROWANIE

Pogoda w Europie Środkowej jest zmienna i trudno przewidzieć, czy kolektor słoneczny będzie grzał czy też chłodził wodę w basenie. Dlatego celowym jest zastosowanie elektronicznego urządzenia sterującego, które zadba o to, aby woda w basenie posiadała stałą temperaturę.
Do dyspozycji są dwa urządzenia sterujące (zdjęcie 1 i 2), oba pracują na zasadzie różnicy temperatur. Czujnik wody mierzy temperaturę wody w basenie, czujnik słoneczny zaś temperaturę kolektora.

 

Guma EPDM jest mrozoodporna i dlatego kolektory słoneczne mogą być zamontowane nawet na płaskim dachu i przezimować napełnione wodą (oczywiście należy opróżnić orurowanie i rury zbiorcze).

 

 

 

 

 

 

 

SOLARCONTROL SC2
(zdjęcie 1)
Elektroniczne urządzenie sterujące z czujnikiem słonecznym i wodnym.
W układzie tym można ustawić ręcznie maksymalną temperaturę wody, na przykład 29 °C.
Przy przekroczeniu tej temperatury woda jest automatycznie ochładzana w nocy. Urządzenie to podaje dodatkowe informacje takie, jak: ogrzewanie, osiągnięcie zadanej temperatury, chłodzenie.
Sygnalizacja poprzez diody elektroluminescencyjne.
Poniżej temperatury powietrza 5 °C sygnalizowana jest możliwość zamarznięcia wody.









 

SOLARCONTROL SC COMPACT
Elektroniczne urządzenie sterujące z zaworem kulowym. Urządzenie sterujące dostarczane z zaworem kulowym PVC ø50 mm lub ø 63 mm z napędem elektrycznym 24V, z czujnikiem słonecznym i wodnym oraz z opaską do mocowania czujnika.

 





 

 

 

ZAWÓR KULOWY Z NAPĘDEM ELEKTRYCZNYM
Zawór kulowy z napędem elektrycznym - do wyboru średnica ø 50 mm lub ø 63 mm. Zasilany jest prądem zmiennym o napięciu 24V.

Obydwa urządzenia sterujące opisane wyżej posiadają transformator bezpieczeństwa 220V/24V do zasilania zaworów.

 

 

 

 

 

 

Czujnik słoneczny i wodny dostarczane są wraz z urządzeniami.

 

 

 

 

 

 




Opaska należy do zakresu dostawy 1 i 2.

 

 

 

 

 

 

 

FIZYKA

Wykres pokazuje sprawność kolektora SUNNY FLEX w porównaniu z kolektorami szklanymi.

Z wykresu wynika, że kolektor SUNNY FLEX przy ogrzewaniu wody w basenie kąpielowym w swoim zakresie pracy przeważa nad znacznie droższym kolektorem szklanym. Sprawność jest o około 10 % wyższa, gdyż nie ma strat związanych z odbiciem promieniowania na powierzchni szkła. Przy podgrzewaniu wody w basenie kosztowna konstrukcja izolowanych szklanych kolektorów nie daje żadnej korzyści (mała różnica temperatur TF - TL ).

PRZYKŁAD OBLICZENIOWY

Natężenie promieniowania słonecznego = 800 W/m2
Temperatura powietrza TL =20 °C
Temperatura na wlocie do kolektora (temperatura wody w basenie) TE = 22 °C

Temperatura na wylocie z kolektora TA = 26 °C
Średnia temperatura kolektora TF = 1/2 (TA + TE ) = 24 °C
Różnica temperatur ΔT = TF - TL = 4°C

Średnia temperatura kolektora TF W przypadku Sunny Flex jest szczególnie niska, gdyż cała woda obiegowa przepływająca przez filtr tłoczona jest przez kolektor. Daje to wysoką sprawność.
Z wykresu można przyjąć, że sprawność η wynosi około 82 %.


Daje to uzysk ciepła: Q = 800 W/m2 x η = 656 W/m2
Do dyspozycji jest 20 m2 kolektora.
Q = 656W x 20 = 13 120W.
Dla podniesienia temperatury wody dysponujemy mocą około 13 kW.

 

Międzynarodowa metoda pomiaru dla porównania kolektorów
(przedstawiona w uproszczeniu) przez CEC (Commis-sion of the European Com-munities - Recommendations for European Solar Collector Test Methods).

Sprawność η kolektorów słonecznych przedstawiana jest jako stosunek pozyskanej energii do faktycznej energii napromieniowania.

η=Q/(G x A)

Q = energia pozyskana w Watach
G = natężenie promieniowania słonecznego na jednostkę powierzchni kolektora w W/m2
A = powierzchnia kolektora w m2

 






 

 

 

 

Także nasz natrysk słoneczny ze zbiornikiem 30 L jest przykładem przemyślanego wykorzystania energii słonecznej.


WYPOSAŻENIE

  • Zawór napowietrzający
  • Zaślepki (2 sztuki)
  • Złączka (2 sztuki)
  • Mufy gumowe krótkie (3 sztuki)
  • Opaski zaciskowe (8 sztuk)
  • Samoprzylepne elementy dystansowe (100 sztuk)
  • Zestaw opróżniający
  • Oryginalny klej SUNNY FLEX Klebe-Mastic (310 ml)
  • Jeden pojemnik wystarcza na 1,25 m powierzchni kolektorów

 

DANE TECHNICZNE

Masa pustego systemu: 4,4 kg/m2
Masa po napełnieniu wodą: 7,7 kg/m2
Średnica wewnętrzna rurek kolektora: 5 mm
Średnica zewnętrzna rurek kolektora: 8 mm

Maksymalny przepływ na m powierzchni kolektora: 0,4 m3 /h (strata ciśnienia rośnie z długością kolektora - mierzona pomiędzy rurą wlotową i wylotową z kolektora)

Maksymalna moc: 850 W/m2 - (natężenie promieniowania - 1 kW/m2, temperatura kolektora = temperatura otoczenia)

Temperatura kolektora przy braku przepływu wody:
77 °C - (natężenie promieniowania 1 kW/m2, brak wiatru, temperatura otoczenia 35 °C)

Sprawność:
a) przy pogodzie bezwietrznej około 75 %
b) szybkości wiatru 3,0 m/s około 65 % (temperatura otoczenia 15 °C i temperatura wody TF= 24 °C, natężenie promieniowania 800 W/m2 )

Zobacz solary basenowe w naszej galerii basenów: http://www.tapis.pl/baseny/realizacje/

 

Wszelkie prawa autorskie do całej zawartości serwisu internetowego są własnością firmy TAPIS.PL. Żadna część serwisu nie może być w celach komercyjnych kopiowana w całości lub części, transmitowana elektronicznie lub w inny sposób wykorzystana bez uprzedniej pisemnej zgody firmy.
© TAPIS.PL Wszelkie prawa zastrzeżone